Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marek Litínský:z Havířova do Portlandu

2. 1. 2007

1.díl

Obrázek se po kliknutí zvětší

Marek, Siggy, dog.

Marku, nejdřív pár slov o tobě. Díky tomu že jsi skoro zmizelí z naší scény, tak se prosím představ.
Tak jo,  je mi 25 na skejtu jezdím šestnáctým rokem a jezdit sem začal v Havířově, kde si to už v té době dávala partička jako například Honza Havel, který teďka žije v Chicagu. A hlavně Martin a Jura Lucukovič, kteří si to dávaj do dneška a jsou to pomalu jediní žijící oldschooláci, kteří furt jezdí a učí se nove věci. No a pak  samozřejmě cely Havířov, nejvíc Karel Klus, s tím co sem různě zažil, tak to se už asi nepovede a potom celé Kanalizace, Jurášek, Vašnosta, Béda a tak. Škola probíhala. Hotelovka v havru, z té mě vyhodili a tak sem odmaturoval v Ostravě a po prázdninách sem šel na jazykovku do Prahy. To byla taky prdel protože jsem si všechno zařizoval sám a tak jsem neměl zařízené nic. První den po škole jsem stal před budovou a nevěděl jsem kde budu spát. Nakonec jsem skončil na ukrajinské ubytovně někde na druhé  straně Prahy. Dvě hodiny denně v metru protože jsem byl buran z venkova. No a pak jsme teda strávil pár let v Praze, nejdřív ta ubytovna, potom Žižkov, Štvanice a dneska bydlím v Portlandu, kde asi zůstanu nějakou tu  dobu.
Jsi znám především jako velký milovník rádiusů a člověk tě vídal hodně na závodech. Můžeš vypsat své závodní účasti (např. nejlepší umístění) a jestli jsi závodil i mimo území ČR?
Mě to prostě nejvíc baví, když to jede rychle a bohužel si to nedávám na streetu ani trochu a tak mi zůstaly akorát ty rádiusy. To neznamená, že bych zanevřel na street, ale prostě mi to nejde ani trochu a tak to ani moc nepokouším. Tím pádem ani ty zavodni úspěchy neprobíhaly, jelikož ty závody  jsou většinou streetové, takže já sem se vlastně vždycky učil nove věci v závodě. Když jsem přijel vloni do Praglu na mistrovství, tak můžu říct že jsem nejezdil v takovém parku něco málo přes rok. Ale stejně jsem postoupil , protože mě ty závody vždycky vyhecujou k věcem, které bych jinak nedělal. Zni to divně, ale mě to baví právě proto, ze většinou vrátím něco na co bych jinak ani nepomyslel, jako třeba kickflip. No a hlavně ta kalba a celý ten výlet s partičkou, to je proste k nenahrazeni. Best times, vole. Ale úplně nejlepší závody, teda aspoň pro mě, byly ty, které jsem tak nějak spolupořádal a to třeba poslední byly závody v kalrovické Stodole. Z toho jsem měl radost největší. Prdel byla,  že tam přijela parta lidi a někteří si to moc nedali, protože to asi nebylo přesně jak si představovali, ale co já vím tak Havířov se bavil a to se počítá.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Wallride v Benátkách nad Jizerou.
Foto: Kac

Nebylo by od věci zmínit tvé sponzory v době aktivního ježdění v ČR.
Sponzorů pár bylo a určitě jim děkuji za všechno. David Horvát udělal hodně pro mě a pro Juráška, že to nějak nevyšlo je historie a nemá smysl se k tomu vracet. Celá Salebra, Lukáš a Továrek, je určitě parta lidí, kteříi jsou hodně v pohodě a v Čechách dělaj věci nevídané. S těma závodama mi určitě pomohl Volcom a Puťák z Rock´n´Rollu s Independet, dík moc.No a potom určitš mě osobně hodně pomohly Mystic Constructions. I když to ani nebyl sponzor, ale vždycky tam byla práce a parta lidí v pohodě  a sem tam jsem si mohl ńatáhnout kabel do dodávky, když jsem bydlel na Štvanici. Takže, Radku, díky moc.
Jak je to dlouho co jsi v USA?
Teďka  to bude třetí rok s přestávkama.
Jako co tam pracuješ, za čím jsi odletěl do států a na jak dlouho to tam ještě vidíš?
Doufám že na dlouho. Já jsem se tady hlaně odstěhoval, protože moje žena  milá je z Portlandu a tak se to tak nějak jak vyvrbilo samo, že bydlím dvacet minut od Burnside. No a pracovat musím, a tak sem spravoval lyže a dělal tesařinu. Teďka začínám chodit znovu do školy a to bude zajímavé. Musím si dodělat vzdělání, ať nejsem cely život lopata. Ale přitom budu muset makat a to bude zajímavé.
Znal jsi tam někoho před svým příletem, myšleno ze strany skaterů?
Kromě Siggy sem neznal nikoho, teda kromě par profíků z časáků.
Jak to tam funguje při prvním příchodu do skateparku? Jsou přátelští? Jako že:“hi I am marek a budu tu s vámi jezdit“  a oni ok – welcome, nebo ne, ne to je náš skatepark a ty tu nemáš co dělat?
Tohle byla docela velká věc pro mě a hodněkrát jsem to srovnával s Prahou, kam jsem vlastně taky jednoho den dorazil a byl sem za burana. První dojem jsem měl určitě lepší z Portlandu. Žádný problém, parta hodně v pohodě. Jasně že se ti parta nevrhá kolem krku, ale trvalo to možná týden dva, než tě lidi sami začli zdravit. V Praze tahle fáze trvala třeba rok. Jasně že lidi v pohodě a blbci jsou všude, ale tady ti pohodáři přišli dřív. A k té prudě, jakože tohle je nás park… to se mě nikdy nestalo, ale viděl jsem to párkrát v b-side a vypadá to tak, že na tebe vyběhne parta deseti lidi a nestalo se, ze by někdo zůstal stát. Proběhl útěk a respekt, ale to  se děje  jenom sem tam a většinou je to zasloužené.

Klik na stránku s obrázkem

Marek v Burnside (.avi).

Jaký je tvůj oblíbený skatepark?
Burnside, West Linn, Lincoln City a Orcas Island. Samozřejmě hodně dalších parků v Oregonu a Washingtonu. Dva nejlepší státy celých US.
Jak často jezdíš a v čem jsi se zlepšil v poslední době (např tvůj poslední trik co jsi se naučil)?
Jezdím párkrát za týden. A poslední trik by asi byl nějaký polet. Ono to ani nejsou nové triky co se učím, ale spíš těžší místa, kde si zkouším dávat to co aspoň trochu umím.
Skateboarding v USA, můžeš to nějak popsat? Jak na skateboarding kouká běžný američan, stal se skateboarding nedílnou součástí sportovní scény? Jsou brány stars skateboardingu stejně jako stars třeba basketbalu?
Svým způsobem to asi vypadá hodně podobně jako v Evropě. Prostě když bydlíš ve velkém městě, tak se toho děje hodně, parta jezdi a probíhá progres. Když bydlíš na vesnici tak tam bude jezdit pět lidí a skejťák je za lopatu. Akorát tady v Oregonu má hodně vesnic, prostě ty nejlepší parky na světě a tak to je trošku jinak . Některé oregonské děti jsou strašně dobré v radiusech. Hvězd, které by byly fakt nějak známé i mezi neskejťáky, asi moc není. Možná ta parta co jezdí rampu na Xgames jako Tonda, Bucky a tak. Jo a Danny Way potom co skočil přes tu zeď. Ale jinak si nemyslím, že by lidi nemohli chodit po ulici, kvůli tomu že to jsou slavní skejťáci. A prachy určitě stejně nemají. Co já vím, tak fakt zalovených profíků je docela málo. Většinou to je prostě dobře placená práce s tím že průměrná životnost profíka je kolem dvou let a do toho je nutno samozřejmě započítat tu partu lidi co dostanou smlouvu, ale prostě to prozevlujou a tak snižujou ten průměr ostatním. To číslo jsem si nevycucal z prstu. Někde jsem to četl a prostě to dává smysl. Určitě to není povolání na celý život a určitě tě to nezajistí na celý život jako basket,nebo fotbal. Každopádně je tady skejt dneska pomalu nejpopulárnější sport, teda aspoň co se lidí, co to dělají aktivně týká. Určitě to je docela normální, když někdo jezdí na skejtu a ne jak, před deseti lety, kdy člověk byl za kokota.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Marek - lipslide.

Skateparky v USA. Když se u nás vysloví tato slova, člověk si představí betonové ráje v každém malém městě a na vesnici minimálně park dřevěný. Je tomu skutečně tak?
Určitě ne. Stačí se kouknout na www.skateoregon.com a fakt si prohlédnout všechny parky, aby člověk viděl, že některé bohužel vypadají jako většina parků v Čechách, což znamená na pikaču. Většina parků co jsou v časákách, jsou ty lepší a čověk nevidí ten sračkový zbytek. Když si přečteš nějak recenze na parky tak ti každý řekne, ze Oregon je kategorie sama pro sebe a ostatní části se těžko srovnávají. V  Kalifornii je třeba většina parků hodně na prd, žádný vert, sérky nemožné, místa kde se ti rozmlátí prkno o stěnu, trubky které začínají pět cenťáků nad zemí a podobně.  Proste Strašnice. Takové parky vypadají na první pohled v pohodě, ale když v tom chvíli jezdíš, tak si začneš říkat proč tohle nebylo postavené jinak, jak se mám na tohle rozjet a proč, když mi odjede prkno, tak se rozstříská o zeď. A to bych mohl pokračovat do nekonečna. Teď jsem někde viděl video, kde lidi naschvál jezdili jenom ve sračkových parcích pro prdel a bohužel to vypadalo jako kdyby jezdili někde po Čechách.  Já nemám nic proti pyramidám a bednám, ale tyhle věci můžou být po obvodu parku a budou fungovat stejně. Nebo ještě líp, protože budou v sérce. Ale určitě nepotřebuješ deset banku všude kolem parku a jeden jediný zmrvený rádius někde na straně .Anebo rovnou skateplaza, což taky není špatný nápad, protože člověk aspoň ví, co od toho může očekávat. Prostě i tady jsou parky na hovno, které staví lidi co možná kdysi jezdili anebo už vůbec nejezdí. Oregon je fakt výjimka. I když teď se staví hodně dobrých parků všude možně po Státech, ale to jenom proto, ze to jsou firmy z Oregonu jako třeba Dreamland nebo Grindline.
Kdo za skateparky stojí? Staví je převážně obce a města (potažmo stát) nebo je převážně financují skateshopy či jiné (jaké?) soukromé subjekty?
Převážná většina je určitě placená městy, něco málo mají skateshopy. Skateshop většinou má nějakou halu. Tady v Portlandu je jediný indoorový park  (www.departmentofskateboarding.com) a to má jeden skateshop. Jinak je tady docela dost různých miniramp a bazénů, které, musím říct, nejsou vůbec jednoduché na jezdění a do prostoru takového bazénu na Štváně by se vešli takové rampičky dvě. Důraz se klade na to aby to bylo těžko sjízdné, to znamená prudké jak cip s betonovým copingem.

Možná těžká otázka, ale položit ji musím. Šlo by říct kolik stojí průměrný vstup do průměrného skateparku? A jestli za to dostaneš nějaké služby navíc (třeba přítomnost záchranáře, nebo voda zdarma, helma zdarma atd)?
V absolutní většině je to zadarmo, teda pokud to není soukromé a nemusí se tam platit nájem a další náklady. Pak je to prostě podnikání jako každé jiné. Obvykle to je plus minus deset baků, ale jak říkám, to se děje jenom když to je soukromý park. To jsou většinou ty haly, co člověk vidí na videích. Často v takovém parku musíš mít helmu, protože ten park musí být pojištěný proti odpovědnosti za úrazy a tak. Proste USA-země právníků. Z toho samého důvodu některá města vyžadují helmy i v těch městských parcích, ale to je v Oregonu docela vzácnost. V Kalifornii to je jinak, tam to jsou úplní magoři, co rozdávají pokuty, když nemáš třeba chránič loktů. Proste fasani. Většinou to vynucuje policie, voda teče zadara a záchody uklízí město. Ale to, že by v městském parku za městské peníze seděl celý den nějaký blbec a dvakrát za den to zamet a utřel hajzlíky a za to pobíral plat, je úplně ryze česká specialita, kterou fakt nechápu. Něco jiného je soukromý park, kde musíš vyplňovat papíry, vybírat vstupný a v podstatě provozovat podnik jako je například Štvanice. Ale jinak strašnický model je český tunel jak svine. Klidně by to mohli otvírat a zavírat měšťáci co jdou okolo a ty koše by mohla vybírat technická služba. Když se nad tím  člověk zamyslí, tak to je takové vyhazování peněz, ze by tě z toho kleplo. A to se vůbec nebavím o těch reklamách co jsou tam nastříkané na městském parku. Proste tunel a zmrdstvo. To na druhou stranu neznamená, že chci aby mi Bimbo skočil do úsměvu , až se zastavím ve Strašnicích. Ať se mu daří sparťanovi.
Jakou formou místní parky dbají na bezpečnost, jsou vydány nějaká obecná pravidla která park musí dodržovat, nebo se jedná o individuální pravidla toho kterého parku?
Jak řkám, je to všechno dané potřebou mít ten park pojištěný ze strany provozovatele těch parku a to potom fakt záleží jak ve kterém městě. Někde je helma povinná, někde doporučená, někde musíš mít všechno včetně chráničů na zápeěstí a někde nemusíš mít nic. Tyhle věci mi jsou dané podmínkama, které si to každé město vyjedná se svojí pojišťovnou.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Markův smithgrind.

Jak se místní skate firmy starají o rozvoj skateboardingu mezi nejmenšími, např contesty pro malé, školy skateboardingu atd?
Nic moc, v podstatě většina skateboardingu se odehrává dneska před kamerama a foťákama. Aby člověk mohl udělat nějaké velké závody, tak musí mít podporu časáků nebo televize. Sem tam jsou nějaké místní závody, kde většinou dostaneš nějaké věcné ceny, ale to dělají možná místní obchody. No a o žádně škole skateboardingu nevím, teda jestli nepočítáš různé kempy jako Woodward, nebo tady nedaleko je jich par na Mt.Hood. Ale to jsou záležitosti jenom pro bohaté. Týden stoji v průměru přes tisíc baků a to nění málo ani pro průměrného amíka. Určitě to není tak, že by si každý mohl zajezdit ve Woodwardu.
Setkal jsi se s nějakými profi rideri?
Většinou jsem tu potkal stejnou partu jakou člověk potká třeba na závodech v Brixleggu. Všichni tihle týpci dříve nebo později přijedou do Burnside. A  většina z nich asi nepřijede na Mystic. Prostě to je jiná skupina lidi.
Můžeš porovnat podle kvality jezdění tamní scénu a naší? V čem jsou největší rozdíly a proč tomu tak je?
Určitě nevidím rozdíl třeba v technickém skejtu. Evropani si to dávají určitě stejně dobře, jako amíci. Úplně jiná situace se odehrává (teda aspoň podle mě) na streetu a rádiusech, kdyz dojde na velké věci. A to nemluvím o těch evropanech, kteří se fakt prosadili i tady ,jako Saari, Rowley a pod. Ti ale v podstatě bydlí ve Státech. Tady mi přijde normální vidět partičku relativně malých kluků, jak tam sázejí všechno možné na nějakém zábradlí z osmičky. A každé větší zábradlí, nebo zídka je prostě ojeojetáta. Myslím si, že  lidi tady si prostě mnohem víc jdou do trochu větších věcí. To samé platí o rádiusech.
Ví se v zámoří o některých našich jezdcích a o třeba o Mysticu?
Myslím si, že skoro vůbec ne. Sranda je, že ani brazilci nejsou známí. Najdou se výjimky jako Burnquist, Diaz, Santos a tak, ale většina té rmády co jezdí na Mystic, je úplně neznámá. To vůbec neznamená, že by to byli špatní skejťáci, ale prostě tady lidi moc závody zas tak nezajímají. Spíš jestli máš nějakou dobrou video cast nebo tak něco. Úplná prdel je se Seaholmem, který je v Čechách za boha a tady nemá skoro nikdy žádnou fotku, nebo video, maximálně nějaký záběr ze závodů. V podstatě nejznámější věc, kterou udělal bylo, že se rozbrečel, když skončil třetí jeden rok v Tampě a vyhodil svou cenu. To si to podělal u všech, kteří se okolo takových věcí motají. Moc oblíbený není, synek. Prostě všechno je relativní a je to tady jiný kontinent.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Dokonalé využití garáže.

Co průměrný američan a otázka odkud jsi? Dokáže přesně zařadit Čechy do mapy Evropy? Osobně v tom nevidím nic špatného když neví, já bych třeba taky nevěděl kde je přesně oregon a jaké je jeho hlavní město.
Jak říkáš, průměrný Čech taky neví hlavni město Oregonu. Já jsem to taky nevěděl a doufám, ze je to trochu normální. Většina lidí co sem potkal jsou v pohodě a tak se zeptají odkud si, oni řeknou wow. Musím říct, že hodně z nich ví, že Praha je pěkné město a ze máme dobré pivo. Pár lidí co se motá kolem Burnside ví docela dost o Čechách a to hlavně díky Davidovi Horvátovi. To že Praha je mazec je hodně známé. Ale jinak je pro amika informace, že jsem z CR asi tak zajímavá, jako že někdo je z Delaware. Prostě řekneš aha, a tím to pro tebe skončí.
Jak se ti líbí Amerika jako taková (nemusí to být jen skatebaording, zajímá mne a určitě nejen mě pohled na Ameriku zevnitř, co lidé, příroda, města, prezident, cokoliv)?
Příroda je tady nádherná. Když se člověk dostane z města, tak to je krása. Oregon je hodně rozmanitý, pouště, hory, oceán a všechno mezi tím. Z Portlandu je to hoďku jedním směrem k oceánu a hoďku na ledovec. Čistě teoreticky by ses mohl koupat a jezdit na SNB v jeden den. Hodně rozmanité a fakt pěkné. Co se lidí týče, tak mi přijdou trochu více otevření a přátelští než u nás. Ono je to asi dané tím, že se tady v podstatě skoro všichni tak nějak přistěhovali během posledních pár set let a tak na sebe musí být aspoň trochu hodní. Na druhou stranu si tě asi nepustí tak blízko k tělu jako evropan po nějaké době, ale jinak lidi jsou tak všude stejní. Prostě pohodáři a kreténi jsou všude. Akorát ten prezident je fakt loutka debilní co v hubě nakydáno. Bohužel lidi co nesledujou místní politiku denodenně a neumí dobře jazyk, asi ani nemůžou vidět co je to za debila. Naneštěstí půlka téhle země je zaslepena byznysem nebo křesťanstvím a ty lidi co za ním stojí, na to hrají a bohužel jim to dvakrát vyšlo. Mafie zasrané. Oregon je tradičně modrý stát Bush je tady těžce neoblíbený. To je naopak než v Čechách, tady je modrá barva pohodářů – demokratů a červená je pro pravicové šmejdy – republikány. A jen tak mimochodem – česká ODS se hlásí k republikánům.

Klik na stránku s obrázkem

Medford Park (.avi)

Co holky? Hezčí než naše?
Mě se líbí, ale vůbec bych neřekl, že  jsou hezčí než naše. Hezké holky jsou všude.
Jak to opravdu s těmi hamburgery zalévanými litry coly?
No fakt je to tak. Teda aspoň mezi většinou chudších lidí, protože si prostě nic jiného, než ty shity nemůžou dovolit. Mc Donald a podobné věci jsou tady ty nejlevnější věci k jídlu a to znamená největší odpad pod sluncem. A tak kynou jak cip. Naštěstí skejťáci nekynou a šlape jim to.
Stýská se ti ještě po Čechách a když ano tak po čem?
Nevím jestli se mi stýská po Čechách, ale určitě se mi stýská po partičce z Havířova. No a když tak na to myslím, tak si mi určitě stýská po pivu na ulici, slečnách pěkných až běda a hulení na Štvanici. Ta možnost kalení je fakt asi ten největší rozdíl mezi Čechama a Státama. Těch rozdílných věcí je samozřejmě tisíc a tohle jsou ty které bych hned vyměnil. Partu z Havířova a chatu od Adély. Samozřejmě s Adélou.
Kdy přijedeš do Čech?
Teď sem tam byl na pár měsíců o posledním podzimu a možná si to zopakuju tenhle rok, ale to je ve hvězdáh. Docela bych chtěl, ale uvidíme
Chtěl bys někoho závěrem pozdravovat?
Tak učitě celou kanalizaci a havířskou hulpartu: Jurášek, Béda, Vašnosta junior a senior, Blána, Šaolin, Bažin, Šimiček, Adélka, Alenka . . tak a teď si nemůžu vzpomenout na ty další jména, ale jsou pěkně a hodně jak cip, no nic. Jiřík a Mates Lucukovic. Známé pražáky, celý Rožnov a nejvíc nikotin a pan bratr, jo a Karlovice. Určitě karlovickou partičku, jste mazáci jak svině. Ostravskou partu jako je podřízlý kula z Bugaboo, Maluch, Kaštan, Murphy atd. Samozřejmě nesmím zapomenout na Karla Kluse. To bych to posral převelice. Tovaryš – synku, prodej barák a přijď si zajezdit. Lidi ze Skatemagu. DHC. Lukáše ze Salebry a Havroše, čert ví co synek teďka dělá. Mysic Contruction – díky za vše a dejte se synci do kup. A už mě to nebaví, jdu spát a dík jak cip . . .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář