Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lords Of Dogtown - legendy na filmovém plátně

2. 1. 2007

Tito tři pánové zásadně ovlivnili vývoj skateboardingu v jeho pionýrských začátcích, když začali kopírovat surfařský styl a žádný suchý bazén před nimi nebyl v bezpečí.
Současným skaterům asi tyto jména už nic neříkají, protože skateboardové firmy jimi založené Alva skateboards a Powell Peralta zažily svůj vrchol během devadesátých let.
Rozhodně ale budete znát jezdce, kteří z těchto značek vzešli a to především Tonyho Hawka (Powell Peralta a objeví se i v samotném filmu) nebo Dave Duncana (Alva, speakr Mystic Sk8 Cupu).
Začátek filmu nás zavede do doby, kdy se objevily první polyuretanová kola a s nimi přišel i zásadní zlom dosavadních možností jízdních vlastností na skateboardu. Toho využila nejvíce parta ze Zephyr teamu a ze skateboardu se stala naprostá senzace.
Raketový start do profesionálního světa Alvy, Peralty a Adamse už nemohl nikdo zastavit.
Filmové scény tehdejších skate contestů a prováděných triků kdekoho pobaví, ale při ježdění v bazénech budete mít naopak respekt. Tehdejší tvary skateboardů a velikosti totiž absolutně neodpovídají dnešním trendům a málokdo by se na takový skateboard vůbec postavil.
Kromě závodů zažijete i spoustu šílených mejdanů, nadějí a velkých zklamání.
Filmoví herci zvládli své role na jedničku a svým přesvědčivým výkonem vás v táhnou do děje a buď ho prožijete společně s jejich hrdiny nebo ne.
Některé scény, jako hlad po kvalitním skateboardu nebo úžas nad novými triky a možnostmi si pamatuji z dob svých začátků ještě před revolucí. O to víc na Lords Of Dogtown pohlížím jinak než běžný divák. Z tohoto důvodu berte tento článek spíše jako pozvánku než běžnou recenzi filmu.
Kdokoliv kdo film zhlédne, může vyjádřit svůj názor v komentářích. Pokud u něj zanecháte i e-mailový kontakt, tak třem nejlepším pošleme nějakou cenu věnovanou společností Falcon. Bude se jednat o kulich a přívěsek ve tvaru skateu (otvírák) s logem Lords Of Dogtown. Hodnotit budeme i objektivní kritiku.

Film do českých kin uvádí Falcon a svou premiéru bude mít 8. září.

Zde je odkaz na starší příspěvek o Lords Of Dogtown ještě před uvedením do našich kin.

LORDS OF DOGTOWN
Režie: Catherine Hardwicke
Scénář: Stacy Peralta
Producent: John Linson
Vedoucí výroby: Art Linson, David Fincher, Joe Drake
Kamera: Elliot Davis
Hlavní výtvarník: Chris Gorak
Střih: Nancy Richardson
Hudba: Mark Mothersbaugh
Kostýmy: Cindy Evans
 

Hrají:
Emile Hirsch (Jay Adams)
Victor Rasuk (Tony Alva)
John Robinson (Stacy Peralta)
Michael Angarano (Sid)
Nikki Reed (Kathy Alva)
Heath Ledger (Skip Engblom)

Něco málo o tvůrci scénáře:
Stacy Peralta začal jezdit na skateboardu ve svých pěti letech a dnes je považován za jednoho z otců moderní podoby tohoto sportu. Byl jedním z klíčových členů nyní legendárního Zephyr Teamu a vůbec první Z-Boy, který uzavřel lukrativní sponzorské smlouvy. Po třech letech cestování, propagace produktů, vystupování v televizních pořadech a několika filmových rolích Peralta ve svých 19 letech opustil kariéru profesionálního sportovce a stal se spoluzakladatelem společnosti POWELL-PERALTA, zabývající se výrobou skateboardů. O pět let později se jejich firma stala celosvětovým leaderem v této oblasti. V roce 1984 se Peralta začal věnovat filmové produkci, režii a střihu – natočil snímek Bones Brigade Video Show a šest dalších skateboardových videí, které mu přinesly nabídky na post pomocného režiséra u tří filmů – Thrashin‘, Jdi do toho! a Policejní akademie 5. V roce 1990 Peralta opustil svou firmu a začal se věnovat scénáristické a režijní práci na plný úvazek. Následujících šest let pracoval v oblasti dokumentární, komediální a seriálové tvorby. V roce 2000 napsal a zrežíroval kritiky ceněný dokument Dogtown and Z-Boys, který o rok později získal ocenění pro nejlepšího režiséra a cenu publika na filmovém festivalu Sundance. V roce 2002 pak obdržel cenu Independent Spirit Award v kategorii nejlepší dokument. Na loňském ročníku filmového festivalu Sundance byl uveden jeho druhý dokument Riding Giants – bylo to vůbec poprvé v historii festivalu, kdy byl zahájen dokumentem. V současné době dokončuje scénář k dosud nepojmenovanému filmu o surfařské legendě Gregu Nollovi, který bude sám režírovat.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Slavná trojka

Obrázek se po kliknutí zvětší

Jay Adams, Stacy Peralta a Tony Alva ještě jako přátelé

Obrázek se po kliknutí zvětší

Přesně takhle jsem si mladého Jaye Adamse vždycky představoval

Obrázek se po kliknutí zvětší

Slavný Zephyr team

Obrázek se po kliknutí zvětší

Polyuretanová kola byla absolutní převrat

Obrázek se po kliknutí zvětší

Naprosto nový styl, který vnesl do skateboardingu Jay Adams

Obrázek se po kliknutí zvětší

První pokusy projetí bazénu. Auuuu!

Obrázek se po kliknutí zvětší

Nakonec to byl největší adrenalin

Obrázek se po kliknutí zvětší

Tenhle trik byl v té době absolutní masakr

Obrázek se po kliknutí zvětší

Tony Alva si vychutnává slávu se vším všudy

Obrázek se po kliknutí zvětší

Tahle scéna byla fakt mocná

Obrázek se po kliknutí zvětší

Tohle nezvládne spousta lidí ani v dnešní době

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář