Jdi na obsah Jdi na menu
 


Danny Way-Jeho cesta

2. 1. 2007

Cesta Danny Waye začala 15. dubna 1974, kdy se narodil v Portlandu, ve státě Oregon (USA). Na skateu stojí už od svých šesti let. Postavil ho na něj jeho starší bratr Damon, se kterým začal ve jezdit v tehdy proslulém parku Del Mar. Tady jezdil, krom Damona i s borci jakými byli např. Kevin Staab, Billy Ruff a samozřejmě Tony Hawk. Tomu bylo tenkrát dvanáct a byl jakýmsi Del Marským lokálem. Danny tady jezdil, okukoval vše co se dělo kolem a ve svých devíti letech už dává pravidelně Caballerial. Christian Hosoi ho popisuje jako malého chlapce s věčným úsměvem a s velkou touhou se něčemu naučit. Učil se zřejmě zdatně, neb ve svých jedenácti letech se zúčastnil svých prvních závodů a vyhrál je. V těch mladých létech měl trochu zpřeházený žebříček triků a zatímco pro něj nebyl problém udělat twist airy, velkým problémem byl pro něj „obyčejný“ backside air.
Steve Ortega, společně s bratrem Dannyho Damonem, jednou učil juniora na rampě Wayovic rodiny zvládat inverty. Danny se ale vůbec netrefil rukama na coping a šel přímo na tlamu. Když viděl jak se mu ti dva smějí tak jen prohodil: „Vůbec nemám obavy o tom, že jednou inverty nebudu potřebovat. Tak budu dobrej“. To mu bylo jedenáct a měl pravdu. Víme co v poslední době dělá a těch invertů moc nevidíme.
Tenkrát dávali Dannyho za vzor i Tony Hawkovi. Tony sám Dannyho obdivoval pro to co dělal a jak to dělal. Snad se od něj i učil. Tonymu v hlavě utkvěly dvě vzpomínky, jak ve čtrnácti Danny vracel 720° a v Risk Itu se pokoušel dokonce o 900°. Deset let před úspěšným pokusem Tony Hawka.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Plan B v roce 1991.

Mladý, nadějný borec neušel pátravému pohledu sponzorů a Danny má brzy po svém vítězství i první mecenáše. Stávají se jimi Vision a Christian Hosoi. Jeho sláva brzy proniká i do skateových filmů a Danny se stává ve čtrnácti hvězdou Bones Brigade. Nedlouho potom začíná svou kariéru coby profík a jezdí za H-Street. Jeho parťák z Plan B, Colin McKay, se o něm poprvé dozvěděl jako o čtrnáctiletém klukovi ze San Dieaga, co skáče McTwista. Tenhle kluk pak jezdí ve svých patnácti letech jako ostřílený profík se spoustou peněz, s vlastní motorkou a s vlastní rampou u baráku. Jezdí s týpky jako je již zmiňovaný Christian Hosoi nebo například Matt Hensley.
Po radě Mike Ternaskyho odchází od H-Street a začíná jezdit za novou firmu Blind, sesterskou firmu World Industries Steva Rocca. Po nějaké době zakládá spolu s Mike Ternaskym firmu Plan B. V sedmnácti se stěhuje do Vancouveru a zde se schází s o dva roky mladším Colinem McKayem. Spolu natočí „The Questionable Video“ během dvou týdnů a kdo to video viděl, bude si ho pamatovat do konce života. Stejně tomu je i s jejich dalším videem „Virtual Reality“. Jejich společné dny mimo natáčení vypadaly následovně. Dvě hodiny street, pak dvě hodiny ve skate parku a dvě hodiny streetu. Danny s Colinem jsou jedni z posledních skaterů, kteří jezdí jak rampu tak street. Na jejich rampových trikách je hodně znát streetový vliv. Zejména si libují ve všem co je na switch a ve flipových trikách v rampě (Way – Virtual Reality, varial 360 do 5-0 ve vertce). Patnáctiletý Colin se k Dannymu stěhuje a popisuje svůj další život jako pravý opak toho, co zažil s rodiči v jejich domě.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Bomb Drop.

Štastné období končí tragickou událostí, kdy se Mike Ternasky zabije při automobilové nehodě. Plan B pomalu ale jistě ukončuje svou činnost (Plan B opět na scéně) a Danny se v roce 1993 se stává prvním jezdcem začínající firmy DC Shoes. Rok poté je vydána první série Dannyho bot. S DC týmem pak prožívá svá nejlepší léta a tým je s ním i v jeho chvílích nejtěžších. Koneckonců jedním z leadrů firmy DC Shoes je Dannyho starší bratr Damon Way.
V osmnácti si Danny na surfu zlomil krk a strávil měsíce operacemi a rehabilitací. Anestetika prý nebyla pro něj a on si s doktory v průběhu jejich práce povídal. Nechápu přesně co se mu stalo a proto netuším co všechno musel zažít. Po znovuvzkříšení se opět dostává do formy a o rok poté vítězí v Tampa Pro Vert Contestu. Dva roky poté přichází Danny s prvním nápadem, se skokem z helikoptéry do rampy. Nikdo mu nevěřil a mysleli si že jde o vtip. Ale rampa je postavena 16. srpna roku 1997 v Brown Field, nedaleko San Diega. Tady skáče z helikoptéry Bomb Drop do mega rampy. Rampa je přizpůsobena velkým poletům a má nástavbu ze které Danny sjíždí dodnes. Tady také překonává výškový rekord Trevora Bextera (necelé dva metry) a skáče pětimetrový method. Normálně se u airů měří vzdálenost mezi tailem a copingem. Tenkrát Danny rozhodl, že se bude měřit vzdálenost mezi tělem a copingem. Tím se dobrovolně obral o nějakých třicet čísel. Do třetice přidává ještě čtyřmetrový bs kickflip indy.
V roce 1999 jezdí za Alien Workshop poté co se mu v Plan B definitivně zabouchli dveře. V tu samou dobu je pozván od MTV na jejich Sport and Musical Festival. Tady si při opakování slavného Bomb Dropu poraní rameno. I s poškozeným ramenem Bomb Drop opakuje a vyhrává i soutěž o nejvyšší air. Ale dostihují ho zdravotní problémy. Samotné rameno musí projít v letech 1999 – 2002 dvěma operacemi a jeho koleno pěti. Zřejmě se v nemocnicích hodně nudil a přemýšlel. Vymyslel si další megarampu, kterou testuje ihned po uzdravení. Danny z ní skáče skoro dvacet metrů do dálky a v radiusu za rampou vrací v jiné jízdě pět a půl metru vysoký air. Jeho velký návrat je v roce 2003 korunován cenou pro nejlepšího Vert Ridera časopisu Transworld Skateboarding.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Danny Way - fs nosebluntslide.

Dvanáctého června roku 2003 byla v PointXcampu v Temecule postavena druhá verze mega rampy. Byl to už jen nájezd, rampa, dlouho nic a dopad ústící do mega radiusu. Tady Danny překonává hned dva rekordy v jedné jízdě. Do dálky skáče skoro dvacet tři metrů dlouhý bs method 360° a v radiusu vrací sedm metrů vysoký method. Jeho část videa DC byla v roce 2003 oceněna jako Best Video Part a je podruhé zvolen nejlepším vert skaterem roku v soutěži časopisu Transwolrd Skateboarding.
Aby toho nebylo dost, tak si Danny přidává do rampy i rail přidělaný k obrovské bedně. Kromě mega nosebluntslidu si Danny dává i overcrook, tailslide to fakie a dokonce i bs 270°do lipslidu a heelflip do lipslidu. Tento sestřih najdete v reklamách na SK8 is GR8 vol.6. Určitě se na to podívejte, protože nic ostřejšího jste v životě neviděli. Ani Zero.
V roce 2004 vyhrává zlato v soutěži Big Air Contest na X Games v L.A. Danny zde také posunuje rekord ve skoku do dálky na dvacet čtyři metrů.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Danny Way - backside method 360°.

Devátého července skáče jako první člověk na světě přes Velkou Čínskou zeď bez použití motoru. Pokus o přeskok zdi na BMX skončil v roce 2002 smrtí skokana. Pro Dannyho byla zbudována rampa o výšce čtyřicet metrů, s gapem o šířce až dvacet sedm metrů a se závěrečným raidusem o výšce přes devět metrů. Rampu stavělo šedesát lidí v teplotách blížícím se čtyřiceti stupňům a celá stavba vyšla na půl milionu dolarů. Danny ale po svém prvním pokusu končí v péči lékařů, protože přistál až příliš tvrdě na rameno a kotník. Tato „drobná“ překážka mu ale druhý den nevadí v přeskočení Zdi. Danny zeď zdolává v devadesáti kilometrové rychlosti bs methodem 360° a vy se podívejte tady na videa, stojí to zato (www.dannydoeschina.com). Tam se nedá dělat nic jiného než jen zírat a gratulovat Dannymu že žije. Danny se pokoušel i o překonání výškového rekordu, ale ani jeden z pokusů neustál, přitom v rekordní výšce už byl. Po konci celé show dostává od čínského ministra kultury na památku malý kousek Čínské Zdi.
Nikdo v současné době netuší co bude dál. Ale ať to bude cokoli, nic malého to rozhodně nebude. Přátelé Danny Waye už jsou poučeni o tom, že musí brát Dannyho nápady vážně a rozhodně se jim nesmějí smát. Rob Dyrdek popisuje tuto situaci slovy: „Kdyby za mnou Danny přišel s nápadem, že přeskočí Velký Kaňon v Coloradu, tak bych mu na to řekl jen – Oukej a kdy na to jdeme?“.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Danny Way - air.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Danny Way - fs tailslide.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Danny Way - rekordní method air.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skatemag.cz support

(Pája/SkateMag.CZ, 23. 7. 2008 18:29)

Ahoj, byli bychom velice rádi, kdybys přidal na svůj web odkaz na www.skatemag.cz, informační server, který již pátým rokem přináší aktuální novinky ze světa skateboardingu, ale i reporty, fotografie, videa, rozhovory nebo soutěže.

www.americanstyle.cz

(Boss, 12. 2. 2008 20:08)

bezkonkurenční ceny skate oblečení na www.americanstyle.cz

cau

(Pehy, 8. 3. 2007 13:06)

jak mam stahnout tu hru??